Hurmat që ju shihni në foto, janë një përbërës bazë në kuzhinën e Lindjes së Mesme dhe Mesdheut. Ato janë një nga frutat më të vjetra të kultivuara të botës. Dëshmitë tregojnë se janë kultivuar që nga viti 6000 p.e.s. Hurmat e arabisë janë ovale dhe cilindrike në formë dhe kanë një ngjyrë të kuqe të ndritshme kur janë pjekur.

Çdo hurmë përmban një farë të vetme. Ka rreth 400 lloje të këtyre hurmave në dispozicion në treg. Hurmat e arabisë janë të larta në përmbajtjen e hekurit. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i kaliumit, proteinave, fibrave ushqyese, kalciumit, vitaminave B si dhe vitaminave A dhe C.

Minerale të tjera janë bakri, magnez, mangani, seleniumi dhe zinku. Ato gjithashtu posedojnë veti anti-infektive, anti-inflamatore dhe anti-hemoragjike.

SHËNIM: Diabetikët duhet të shmangin konsumimin e këtyre hurmave. Përmbajtja e sheqerit në hurmat e pjekura është rreth 80 për qind dhe cilësia e tyre varet nga përmbajtja e glukozës, fruktozës dhe saharozës.

Për shkak të përmbajtjes së sheqerit, rekomandohet ti hani në mënyrë të moderuar. Ju duhet vetëm një grusht çdo ditë për të shijuar përfitimet shëndetësore. Hurmat janë padyshim një nga frutat më të shëndetshëm në planet dhe ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore duke përfshirë:

Përmirësojnë tretjen
Hurmat janë të pasura me fibra dhe për këtë arsye ndihmojnë në tretje, por janë gjithashtu të larta në shumë lëndë ushqyese të tjera dhe trajtojnë sëmundje të ndryshme. Ata trajtojnë problemet e zemrës, parandalojnë atakun kardiak, rregullojnë nivelet e kolesterolit dhe parandalojnë kancerin.

Janë të pasura me hekur
Ato janë një burim i pasur hekuri dhe për këtë arsye shërbejnë për të trajtuar aneminë. 100 gram hurma sigurojnë 0.90 g hekur ose 11% të konsumit të rekomanduar ditor. Hekuri gjithashtu përmirëson qarkullimin e oksigjenit në tru.

 Ndihmon  për të parandaluar sulmet në zemër
Përmbajtja e lartë e kaliumit mbron sistemin nervor, dhe zvogëlon rrezikun e goditjes me 40%.

 Ushqim për trurin
Hurmat janë të pasura me fosfor që ndikojnë në funksionimin e trurit.

Janë përdorur për të trajtuar diarrenë
Hurmat janë të larta në kalcium, që rifreskon florën e zorrëve, krijon bakterie të zorrëve dhe trajton diarrenë.

Është përdorur për të trajtuar kapsllëkun
Hurmat detoksifikojnë trupin, ndihmojnë tretjen, dhe trajtojnë kapsllëkun gjithashtu. Në mbrëmje, lini disa hurma në një enë me ujë deri në mëngjes. Ato lëshojnë lëngje që veprojnë si laksativa. Hani hurma për shëndetin e zorrëve, përshpejtimin e metabolizmit dhe tretjes.

Përmirësim i dëshirës seksuale
Për të përmirësuar jetën tuaj seksuale, hidhni pak hurmë arabie në qumësht. Kjo do të rrisë energjinë dhe potencialin tuaj.

Humbje Peshe
Hurmat rregullojnë oreksin dhe sigurojnë lëndë ushqyese që ju ndihmojnë të humbni kilet shtesë. Megjithatë, mbani mend se ato janë të larta në sheqer dhe duhet të konsumohen në sasi shumë të moderuar.

Ul tensionin e lartë të gjakut
Studimet kanë treguar se ju duhet 370 mg magnez në baza ditore për të ulur presionin e lartë të gjakut dhe për ta mbajtur atë nën kontroll./ Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit