A e dini se çfarë është estrogjeni?
Estrogjenet janë hormone shumë të rëndësishme për zhvillimin seksual dhe riprodhues, kryesisht tek gratë.
Shkenca gjithashtu i referohet me këtë term, hormoneve seksuale femërore. Ajo që duhet të dini është se tek gratë, estrogjeni prodhohet kryesisht në vezore nga qelizat e dhjamosura dhe gjëndrat e veshkave.

Në fillimin e pubertetit, estrogjeni luan rol kryesor në zhvillimin e të ashtuquajturave karakteristika të seksit të mesëm, si: gjinjtë, qimet pubikë dhe të sqetullës.

Gjatë jetës së një personi, nivelet e estrogjenit mund të ndryshojnë. Për shembull, ato rriten natyrshëm gjatë pubertetit dhe gjatë periudhës së shtatzënisë.
Nivelet e tyre bien pas menopauses dhe ky reduktim në prodhim, mund të shkaktojë simptoma si: ndezje të nxehta, thatësi vaginale dhe ulje të dëshirës seksuale.
Shenjat paralajmëruese që duhet të keni parasysh:
1-Cikli menstrual i parregullt
2-Ulja e dëshirës seksuale
3-Ndryshimet e humorit
4-Dhimbje koke
5-Rënia e flokëve
6-Këmbë dhe duar të ftohta
7-Metabolizëm i ngadaltë
8-Lodhje e tepërt
9-Pagjumësi

Pra, zonja, nëse përjetoni më shumë se gjysmën e simptomave të përmendura më lart, rekomandohet të filloni një dietë detoksifikimi të estrogjenit.

Përfshini këto 2 përbërës në dietën tuaj të shëndetshme:
Rozmari
- Ju mund të përdorni vaj esencial rozmari. Shumë ekspertë në mbarë botën mendojnë se vaj esencial me rozmarinë është një mjet i jashtëzakonshëm për menaxhimin e niveleve të estrogjenit. Gjithashtu është i njohur si vaji i fertilitetit. Për më tepër, ajo ka fuqinë për të stimuluar rrjedhjen e gjakut në tru, për të forcuar sistemin imunitar dhe për të inkurajuar funksionin e tiroides.

Farat e lirit- ka më shumë se 50 përdorime të tyre për trajtimin dhe parandalimin e shumë sëmundjeve të ndryshme. Ju mund të inkurajoni nivelet e shëndetshme të estrogjenit duke konsumuar 2 deri 4 lugë fara liri në baza ditore. Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit