Shumë studime konfirmojnë idenë se shafrani ka përfitime të pafundme shëndetësore, për të cilat ne kemi folur edhe më parë në Shije.al.

Sot ne do ju vëmë në dispocizion 7 alternativa të ndryshme se ku mund ta përdorni atë:

 

Shafrani si lëng

 

Përbërësit

½ lugë çaji me shafran

½ e limonit

kripë deti

Udhëzime

Thjesht shtoni lëngun e limonit, kripën dhe shafranin në një gotë me ujë të nxehtë. Trazojini mirë dhe pijeni pas 10 minutash.

Shafrani si çaj 

 

Kjo pije përgatitet thjesht duhe shtuar pak shafran në çajin tuaj të zakonshëm.

 

Shafrani si supë

 

Përbërësit

 

4 gota ujë me lëng mishi

 

½ lugë caji me shafran

 

Pak piper të zi

 

Udhëzime

 

Zieni lëngun e mishit me shafranin për 15 minuta. Në fund i shtoni pak piper dhe shijojeni!

 Vezë me shafran

 

Përbërësit: 

Vezë

Pak shafran

Përgatitja:

 

Thjesht shtoni pak shafran në vezët tuaja tradicionale në mëngjes.  

 

Qumësht me kanellë 

 

Vendosni ½ lugë çaji me shafran në një gotë me qumësht. Nëse doni mund ti shtoni edhe pak kanellë.

 

 Smoothie me shafran Indie 

 

Duke shtuar pak shafran në smoothien tuaj të zakonshëm, i keni dyfishuar asaj shijen. Rekomandohet të ketë si bazë qumështin, mangon dhe pak piper të zi.

Shafran me kefir 

 

Kjo shije është e pabesueshme për të përdorur shafranin e  Indisë. Thjesht shtoni një lugë gjelle ose më shumë, pluhur shafran Indie në kefir dhe pijeni./Shije