Ndiheni kapriçozë sot? Kjo sallatë do të plotësojë çdo tekë tuajën duke shijuar një pjatë, jo si ajo që keni provuar gjithmonë në shtëpinë tuaj.
 

Përbërësit:

 • 100 gr speca të kuq,
 • 100 gr karota,
 • 100 gr rrepa (të kuqe ose të bardha),
 • 200 ml majonezë,
 • 50 gr proshutë,
 • 50 gr djathë tosti,
 • 1 lugë gjelle uthul molle,
 • 1 lugë çaji mustardë,
 • Kripë.

 

Përgatitja:

 1. Pastroni karotat, specat dhe rrepat dhe prejini ato në rende të holla dhe hidhini në një enë.
 2. Në të hidhni uthullën e mollës dhe pak kripë dhe përziejini mirë që të kombinohen.
 3. Djathin dhe proshutën prejeni gjithashtu në rende dhe hidhini në enën ku keni hedhur edhe përbërësit e tjerë.
 4. Në fund, shtoni edhe përbërësit e mbetur, majonezën dhe mustardën dhe përziejini mirë të gjithë përbërësit.
 5. Më pas, vendoseni sallatën e përgatitur në frigorifer për rreth 1 orë dhe më pas është gati për t’u servirur.

 

Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit