Shtoni në listën e përbërësve të piteve edhe limon dhe do të provoni thjesht një shije të mrekullueshme.

Të thjeshta dhe për më tepër përgatitja e tyre ju merr vetëm pak kohë.

Përbërësit:

 • 2 limonë
 • 2 vezë
 • 2 ¼ gota qumësht
 • 1 lugë gjelle vanilje
 • 3 gota miell
 • ¼ filxhan çaji sheqer
 • 2 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1/4 lugë çaji kripë
 • 1/4 filxhan çaji gjalpë
 • Përgatitja:

  Shtrydhni lëngun e limonit dhe hidheni në një enë sëbashku me qumështin. Shtoni në të edhe vaniljen dhe lërini mënjanë për 5 minuta.
  Kombinoni sëbashku miellin, sheqerin, pluhurin pjekës, lëkurën e grirë të një gjysmë limoni, kripën dhe transferojeni masën në përzierjen me qumësht.

  Shtoni më pas edhe vezët, gjalpin e shkrirë dhe përziejini mirë. Përziejini mirë derisa të përftoni një masë homogjene.
  Vendosni një tigan me vaj ose gjalpë në zjarr dhe hidhni ¼ filxhan çaji nga brumi. Ndiqni të njëjtin proces derisa të mbarojë i gjithë brumi.

  Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit