Kur gatimeve të shtëpisë doni t’i shtoni shije, mos ngurroni të shtoni pak limon dhe vanilje dhe sultjashi gatuhet me shijshëm!

Përbërësit

  • 200 gr oriz
  • 450 ml qumësht
  • 300 ml qumësht orizi
  • 60 gr sheqer kane
  • 1 shkop vanilje
  • lëkurë limoni
  • fruta të thata

Përgatitja

Vendosni orizin në ujë për një orë.

Në një tënxhere hidhni qumështin, qumështin e orizit, sheqerin dhe më pas orizin e kulluar.

Hidhni lëkurën e limonit dhe shkopin e vaniljes.

Përzierjen lëreni të ziejë ngadalë duke e përzier vazhdimisht.

Hiqeni nga zjarri, lëreni te ftohet pak dhe në enët që do e shërbeni hidhni frutat e thata në fund, më pas hidhni suljatshin e spërkateni në fund me kanellë.

Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit