Në "kërkim" të salcës më të mirë e të shijshme që do t'i bëjë gatimet tuaja speciale? Ne e kemi përgjigjen! 
Salca që do t'ju prezantojmë sot mund të përdoret për makarona, patate furre a të skuqura, në oriz, si dhe tek mishrat. E gjithë vëmendja këtu për ta mësuar! 

Përbërësit:

 • 500 gr kërpudha, 
 • 250 ml pana për zierje,
 • 1 qepë,
 • 1 lugë mustardë,
 • vaj,
 • kripë,
 • piper,
 • vegetë,
 • majdanoz.

 

Përgatitja:

 1. Së pari grijmë qepën në pjesë sa më të imëta, kurse kërpudhat në fletëza të holla.
 2. Majdanozin e grijmë imët.
 3. Nxehim vajin në një tigan në temp. max. dhe më pas shtojmë qepën e grirë.
 4. Pastaj shtojmë kërpudhat dhe përziejmë ngadalë.
 5. Fërgojmë duke përzier vazhdimisht, derisa të shterrojë lëngu që lëshojnë kërpudhat. Shtoni kripën, mustardën dhe piper e vegetë sipas shijes.
 6. Në fund shtojmë majdanozin e grirë imët dhe panën! Salca është gati! Mund ta servirni me mish të pjekur, patate të fërguara ose të pjekura etj. Ju bëftë mirë!

 

Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit