Një ëmbëlsirë e veçantë, të cilën ju ndodh ta provoni rrallë ose asnjëherë. Ftonj të zier është pjata që duhet të provojnë të gjitha amvisat!

Përbërës:

 • 3 ftonj,
 • 6 filxhanë sheqer pluhur,
 • 3 lugë ujë,
 • 7-8 karafila,
 • 2 shkopinj kanelle,
 • 10-12 gjethe hibiskus,
 • kajmak.

Përgatitja:

 1. Qëroni dhe pastroni ftonjtë.
 2. I vendosni ato në një tenxhere, hidhni sheqerin pluhur, karanfilin, ujin dhe shkopinjët e kanellës.
 3. Enën e lini në zjarr mesatar. Pasi fillon të vlojë i shtoni hibiskusin dhe vazhdoni zierjen e tyre për rreth 20-25 minuta të tjera.
 4. Pasi ftonjtë të kenë zier, vendosini në pjatën kryesore dhe i shërbeni me kajmak. Ju bëftë mirë!

 

Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit