Tava me perime është një vakt jo vetëm i shëndetshëm e i lehtë në përgatitje, por edhe shumë i shijshëm. Një pjatë që shkon përshtat me stinën dhe e cila ju nxjerr nga situata! 

Përbërësit:

 • 500 gr mish i grirë,
 • 1 qepë,
 • 500 ml salcë domate,
 • 50 gr bollgur,
 • kripë,
 • piper i zi,
 • majdanoz,
 • 3 patëllxhanë,
 • 2 kungullesha,
 • 3-4 domate,
 • vaj vegjetal.

Përgatitja:

 1. Skuqim qepën e prerë në vaj vegjetal dhe pastaj shtojmë mishin.
 2. Pasi mishi të jetë gati, shtojmë salcën e domateve, bollgurin, majdanozin, kripën dhe piperin e zi.
 3. Perimet i premë në formë rrethore me trashësi rreth 3 mm.
 4. Marrim masën e përgatitur dhe e vendosim në tepsi, mbi të shtojmë perimet e përgatitura me vaj vegjetal, kripë dhe piper të zi.
 5. Tavën e vendosni në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius për 30 minuta. Ju bëftë mirë!

 

Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit