Janë padyshim një nga ëmbëlsirat më të mira me sherbet që mund të ekzistojnë. Shumë prej jush po pyesin veten "Do të na e jepni recetën apo çfarë" dhe në fakt, jo më kot jemi këtu! 

Ky artikull i dedikohet adhuruesve të ëmbëlsirave, për të cilët, ne të Revista Shije kujdesemi shumë të plotësojmë çdo kërkesë tyren. Tani jeni gati? Po fillojmë...

Përbërësit:

 • 2 gota ujë
 • 2 gota qumësht
 • 6 lugë gjelle vaj
 • 4 vezë
 • 1 lugë çaji pluhur pjekjeje
 • 400 gr miell
 • pak kripë

Për sherbetin: 

 • 700 gr sheqer
 • 500 ml ujë
 • disa feta limoni

Përgatitja:

 1. Fillimisht përgatisim sherbetin, të cilin e ziejmë për 15 minuta dhe më pas e lëmë të ftohet.
 2. Pastaj vlojmë ujin bashkë me qumështin e vajin dhe me disa kokrra kripë.
 3. Shtojmë gradualisht miell dhe e përziejmë me pluhur pjekjeje. Vazhdojmë derisa të fillojë të ndahet nga tenxherja.
 4. Pastaj e largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet. Pas ftohjes së brumit shtojmë vezët një nga një dhe miksojmë derisa të përftohet një brumë homogjen.
 5. Me brumin e përgatitur mbushim shiringën e posaçme për tullumba.
 6. Tullumbat piqen fillimisht në temperaturë të lartë. Pastaj temperatura ulet në mesatare dhe vazhdojmë i pjekim duke i rrotulluar në të gjitha anët.
 7. Tullumbat e pjekura i hedhim direkt në sherbetin e ftohtë. Ju bëftë mirë! 

 

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit​