Mund ta kishit dëgjuar këtë emër për makaronat, por mësoni se ka edhe një mënyrë të thjeshtë për të bërë sallatë karbonara.

Përbërësit

 • 270 gr lulelakër
 • 250 gr lakër (lakra brukseli)
 • 1 mollë
 • 180 gr kungull
 • 180 gr pançetë
 • 1 lakër (lakër ‘indivia’)
 • 120 gr karotë
 • 70 gr spinaq
 • 4 vezë (të verdhat)
 • djathë (i grirë)
 • limon
 • verë e bardhë
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper
 • 250 ml qumësht

Përgatitja

 • Pastroni lakrat e brukselit dhe vendosini të ziejnë bashkë me lulelakrat në ujë të valuar dhe të kriposur.
 • Prisni kungullin në copa dhe skuqeni pak në një tigan me pak vaj ulliri dhe kripë për 5-6 minuta. Hidhni pak verë të bardhë dhe lëreni për 2 minuta. Qëroni karotat dhe prejini në shirita të holla, bashkë me lakrën indivia dhe spinaqin.
 • Qëroni mollën dhe e prisni në feta. Skuqeni në tigan për 3 minuta me pak vaj ulliri. Shtoni edhe lëngun e gjysmës së limonit.
 • Përziejini këto përbërës në një tas dhe sallatën në fund spërkateni me pak lëng limoni.
 • Përgatisni edhe salcën karbonara. Zieni qumështin, rrihni mënjanë vezët me kripë, piper dhe një lugë gjelle djathë të grirë.
 • Shtoni qumështin e ngrohtë mbi të verdhat e vezëve, kthejeni në zjarr dhe lëreni deri sa salca të trashet.
 • Fikni zjarrin dhe lëreni të pushojë. Prijeni pançetën në copa dhe skuqeni për 5-6 minuta në tigan me pak vaj. Shtojani sallatës, bashkë me salcën.

Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit