Një lipoma është një tumor beninj (i mirë) i përbërë nga yndyra e trupit. Është forma më e zakonshme benjine e tumorit të indit të butë dhe zakonisht hiqet me operacion.

Megjithatë nëse lipoma është e vogël ka disa mënyra natyrale se si mund ta largoni. Dermatologët rekomandojnë trajtime natyrale dhe ato që ne po iu propozojmë janë konsideruar si më të mirat.

Receta nr.1

Bëni një përzierje mjalti dhe mielli dhe vendoseni në lipoma dhe pastaj vendosni një shami ose garzë mbi të. Mbajeni ilaçin atje për një ditë e gjysmë dhe pastaj hiqeni. Pastrojeni zonën me ujë dhe vendosni një shtresë të re. Përsëriteni këtë proces për një javë për rezultate më të mira dhe lipoma do të digjet.

Receta nr.2

Metoda e dytë kërkon 2 pickime bletësh çdo ditë në zonën ku gjendet lipoma. Indet dhjamore do të zhduken pas një jave-kjo metodë është përdorur për vite me rradhë dhe është shumë efiçente. Merrni një bletë me piskatore dhe pastaj vendoseni përballë vendit ku ndodhet lipoma dhe lëreni t’iu pickojë. Megjithatë duhet ta evitoni këtë metodë nëse jeni alergjik ndaj bletëve.

Receta nr.3

Përzieni një të verdhë veze dhe dy lugë gjelle kripë. Më pas aplikojeni në vendin ku ndodhet lipoma 4 herë në ditë derisa ta shikoni që është zhdukur.

Receta nr.4

Aplikoni pika propolisi në vendin e lipomës çdo ditë derisa lipoma të zhduket.

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit​