Përveçse në veshje, grim dhe shumë aspekte të tjera të lifestyle, moda e viteve ’80 është rikthyer dhe në kuzhinë. E kemi fjalën për kuzhinën ndërkombëtare, më saktësisht për atë italiane. Recetat e asaj kohe kanë frymëzuar shumë shefa dhe klientëve u pëlqejnë këto pjata. Në atë kohë ata kanë qenë shumë të rinj dhe kanë nostalgji për ato pjata.

Për më tepër, kthimi i vëmendjes në të shkuarën nuk është diçka e re në kuzhinë: me përjashtime të rralla, kryesisht të natyrës teknike, në kuzhinë është shumë e vështirë të bësh shpikje.

Dhe zakonisht, shpiket aty ku nuk ka shumë traditë dhe shumë produkte si të Italisë. Për shembull danezi Rene Redzepi, guru i Noma, ka krijuar një stil të ri nga asgjëja ‘New Nordic Cuisine’, në fillim të viteve 2000, duke qenë se nuk kishte shumë alternativa.

Tani nën lenten e shefave janë pikërisht vitet ’80. Si mund të harrohen tortelini i shefit, me pana, proshutë dhe bizele? Po kupa me martini dhe karkaleca në salcë rozë si antipastë? Ishte koha e shijeve barok të peneve me salmon dhe vodka, të rizotos me shampanjë, karpaços me rukola, djathë grana e parmixhano ose lazanjave të gjelbra. Sot, disa kuzhinierë kanë përgatitur një menu të plotë si homazh për të shkuarën dhe në veçanti të asaj periudhe. Shihni fotot në galeri.

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit