Mishin e pulës mund ta gatuani në mënyra të ndryshme, por pasi të mësoni këtë metodë, me siguri që do ta përgatisni kështu gjithmonë. Njihuni me përbërësit dhe udhëzimet e recetës.

Përbërësit:

 • 450 gram gjoks pule
 • djathë çedar
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • një dorë spinaq
 • djathë rikota
 • Kripë
 • Piper i zi 
 • Piper i kuq

Përgatitja:

 • Ngrohni fillimisht furrën në temperaturën 200 gradë Celcius.
 • Shtoni vajin e ullirit në një tigan dhe hidhni në të spinaqin. Gatuajeni për 3-5 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.
 • Prisni gjoksin e pules në shirita, por jo deri në fund dhe mbushini me përzierjen me spinaq dhe djathin rikota. Spërkatini me pak kripë, piper të zi, piper të kuq dhe djathë.
 • I fusni në furrë për 20-25 minuta, derisa djathi të shkrijë plotësisht.

 

Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit