A nuk ju kanë rënë edhe juve në sy ato bukët e shijshme tek furrat e bukës me rrush të thatë? Keni pyetur veten si bëhen?

Ne ju sjellim recetën, e cila do t'jua bëjë edhe më të thjeshtë përgatitjen. Pas herës së parë nuk do të ndaleni më! Kjo bukë e ëmbël do të pëlqehet nga e gjithë familja.

Përbërësit:

 • 30 gr maja birre
 • 150 gr rrush i thatë
 • 750 gr miell
 • 1 kokërr lëkurë limoni (e grirë)
 • 45 gr sheqer
 • 60 ml gjalpë (i shkrirë)
 • 125 ml ujë (i ngrohtë)
 • 125 ml qumësht

Përgatitja:

 • Përdorni tre përbërësit e parë për të përgatitur majanë, si më poshtë.
 • Zbuteni rrushin e thatë në një tas me ujë të ngrohtë për 10 minuta.Thajeni mirë dhe përziejeni me pak miell.
 • Vendoseni miellin, rrushin e thatë, lëvoren e limonit në një tas të madh.
 • Bashkoni përzierjen e majasë dhe gjalpin.
 • Përzieni ujin e ngrohtë me qumësht dhe hidheni në miell sasinë e duhur për të arritur një brumë kompakt.
 • Kur të kalojë koha e ardhjes së brumit (1 orë), vendoseni brumin në siperfaqen e punës të pluhurosur lehtë me miell dhe punojeni për 2-3 minuta.
 • Formoni dy bukë dhe vendoseni në pllakën e furrës të lyer me vaj. Lëreni të vijë për 45 minuta. Piqeni në furrën e ngrohur për 45 minuta në 200 gradë. Pasi të jetë ftohur pak, gati për tu shijuar!

 

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit