Një sallatë e shijshme dhe shumë e ushqyeshme. Shoqëruese ideale e vakteve tuaja familjare, ndaj nxitoni ta përgatisni sipas recetës që ju jep Shije...

Përbërësit:

 • sallatë jeshile
 • pomodorini
 • gjoks pule
 • 2 feta bukë (shtëpie)
 • 100 gr djathë parmixhano
 • 1 lugë salcë Worcestershire
 • 1 vezë
 • kripë
 • piper
 • uthull vere të bardhë
 • 2 lugë lëng limoni
 • vaj ulliri 

Përgatitja:

 • Për të përgatitur sallatën Çezar, fillimisht lani gjethet e sallatës dhe më pas i kulloni.
 • Prisni bukën në kubikë të vegjël pasi ta keni thekur më parë. 
 • Vazhdojmë të përgatisim salcën: Në rrahësin elektrik hedhim lëngun e limonit, vezën, uthullën, salcën, kripën dhe piperin dhe i përziejmë të gjitha sëbashku.
 • Ndërkohë që përbërësit përzihen, ne i hedhim pak e nga pak vaj deri sa të përftojmë një salcë të ngjashme me majonezën.
 • Servireni sallatën Çezar duke vendosur në fund të pjatës gjethet e sallatës, më pas hidhini sipër kubet e vogjël të bukës së thekur, filetot e pulës, djathin parmixhano dhe sipër tyre hedhim salcën që përgatitëm me disa kokrra pomodorini të prera në gjysmë! Shijojeni! 

Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit