Receta që Shije ju prezanton më poshtë është marrë nga gazetarja dhe opinionistja Aulona Musta, pasi e ka ndarë më ndjekësit e saj në llogarinë e Instagramit.

Hap pas hapi, do të kuptoni fare lehtë si ti përgatisni këto muffins të shëndetshme falë kombinimit me tërshërën.

Përbërësit:

 • 3 banane
 • 125 ml qumësht
 • 140 gram tërshërë
 • 120 gram miell
 • 3 vezë
 • 1 lugë vanilje
 • 1 lugë kanellë
 • 2 lugë mjaltë
 • 280 gram kos

Përgatitja:

 • Të gjithë përbërësit do i fusni për disa sekonda në mixer. I përzieni derisa të bëhet një masë homogjene.
 • Më pas masën e krijuar e shpërndani në format e muffins ose cupcake.
 • Sipër mund ti shtoni disa copëza çokollate. E fusni në furrë për 20 minuta, në temperaturë 180 gradë. Pasi të jenë gati është koha ti shijoni. Kaq ishte!

Foto dhe receta marrë nga Aulona Musta
Redaktoi Stafi Shije