Keku i bërë në shtëpi ka një shije dhe aromë thjesht të mrekullueshme! Njihuni me përbërësit dhe përgatitjen e recetës së mëposhtme.

Do ta ëmbëlsojë ditën tuaj.

Përbërësit:

 • 1 pako puding me shije limoni
 • 1 ½ gota sheqer
 • ¾ gotë gjalpë, pa kripë
 • 4 lugë çaji pluhur pjekës
 • 1 ¾ gota miell
 • 2 lugë gjelle lëkurë limoni
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1 ¼ gota qumësht
 • 3 lugë gjelle niseshte
 • 1 gotë vaj
 • 1 lugë çaji kripë
 • 4 vezë

Përgatitja:

 • Ngrohni së pari furrën në temperaturën 180 gradë Celcius. Lyeni një tavë me pak gjalpë dhe spërkateni me miell. Lëreni mënjanë.
 • Në një tas të vogël miksoni miellin, niseshtenë, pluhurin pjekës dhe kripën.
 • Përdorni një mikser elektrik dhe kombinoni së bashku gjalpin me sheqerin, derisa të bëni një masë të butë. Shtoni edhe pudingun me shije limoni dhe përziejini sëbashku.
 • Në një enë tjetër rrihni vezët. Shtoni lëkurën e limonit dhe përzierjen me miell.
 • Hidhni qumështin, vajin dhe ekstraktin e vaniljes. Përziejini mirë me mikserin elektrik derisa të merrni një masë homogjene.
 • Hidheni brumin në tavë dhe vendoseni në furrë të piqet për 50-60 minuta. Largojeni kekun nga furra dhe hidhini përzierjen me puding. Shërbejeni me pak lëkurë limoni të grirë! Ju bëftë mirë!

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit​