Perimet e mbushura dhe të pjekura në furrë janë një pjatë e dytë shumë e shijshme dhe ideale për të gjitha rastet. Qepët e mbushura me mortadela dhe arra janë të thjeshta për t’u përgatitur dhe me pak përbërës mund të keni në tryezë një pjatë ekonomike, por shumë të shijshme.

Përbërësit:

 • 100 gr djathë padano i freskët
 • 4 qepë të mëdha
 • 30 gr gjalpë
 • 100 gr thelpinj arrash
 • 1 vezë
 • 150 gr sallam mortadela
 • 2 lugë gjelle galetë (bukë e thekur e grirë)
 • pak kripë

 

Përgatitja:

 • Qëroni qepët dhe ziejini për 10 minuta në ujë me kripë. Kullojini dhe lërini të ftohen. Pritini përgjysmë për së gjati, hiquni pjesën qendrore dhe lërini mënjanë.
 • Fusni arrat në ujë valë për 1 minutë, kullojini dhe hiquni cipën. Në mikser përzieni pjesën e brendshme të qepëve, sallamin e prerë në copa, arrat e qëruara nga cipa, djathin granda padano, vezën, pak kripë dhe gjysmën e galetës.
 • Me këtë mbushje që përgatitët, mbushni gjysmat e qepëve dhe vendosini në një tepsi ku keni shtruar letër furre të cilën e keni lagur dhe shtrydhur më parë. Spërkatini qepët e mbushura me galetën e mbetur dhe grijuni sipër disa copëza gjalpi, shtoni 1 dl ujë në tepsi dhe piqini në furrë të nxehur në 180 gradë për 40 minuta.

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit