Gjalpi është një nënprodukt i qumështit, por megjithatë për njerëzit që nuk mund ose nuk zgjedhin të konsumojnë gjalpë, ka shumë alternativa.

Disa njerëz zgjedhin ta shmangin gjalpin për disa arsye, duke përfshirë:

 • Përmbajtjen e saj të lartë me acide yndyrore të ngopura
 • Ata kanë një intolerancë ndaj kazeinës, proteina kryesore në produktet e qumështit
 • Ata kanë intolerancë ndaj laktozës
 • Ata kanë bërë një zgjedhje dietetike si veganizmi

Ja cilat janë alternativat me të cilat mund ta zëvendësoni gjalpin, në gatim dhe pjekje: 

 • Vaji i ullirit
 • Kosi grek është një zëvendësues i lartë proteinash, i përshtatshëm për përdorim në shumë receta për pjekje.
 • Avokado
 • Pure kungulli
 • Bananet e shtypura
 • Vaji i kokosit
 • Salcë prej mollës
 • Gjalpë arre

Zëvendësuesit e gjalpit shpesh mund të rrisin vlerat ushqyese të ushqimeve që njerëzit i përdorin. Në disa raste, ato mund të zvogëlojnë kaloritë dhe të shtojnë yndyrna të shëndetshme.

Zëvendësimi i gjalpit nuk është gjithmonë praktik, pasi një person mund të ketë nevojë të rregullojë sasinë e zëvendësimit për të marrë cilësi dhe densitet të saktë gjatë pjekjes.

Megjithatë, njerëzit që kërkojnë të bëjnë zgjedhje të shëndetshme mund të duan të marrin në konsideratë alternativat e lartëpërmendura.

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit