Portokallet janë një frut i dashur në të gjithë botën dhe jo më kot pasi përveç shijes kanë edhe disa përfitime të mahnitshme për bukurinë tuaj.

Lëreni këtë frut të punojë magjinë e saj natyrale në lëkurën tuaj.

Më poshtë Shije ju tregon disa mënyra:

Pastron papastërtitë e lëkurës
Lëngu i portokallit është plot me acid citrik, i cili është një përbërës i mahnitshëm që ndihmon në zvogëlimin e akneve apo pikave të zeza. Vetëm fërkimi i disa pikave lëng portokalli mbi zonat e prekura than papastërtitë e lëkurës.

E bën lëkurën të shkëlqejë
Lëkura e portokallit pluhur së bashku me qumështin mund të përdoret për të bërë një zbardhues të shkëlqyeshëm natyral, i cili mund të aplikohet rregullisht për t'i dhënë lëkurës një shkëlqim të freskët.

 Rinovon lëkurën
Lëngu i portokallit punon vërtet mirë për tkurrjen e poreve të hapura. E gjithë ajo çka duhet të bëni është të aplikoni për 2-3 minuta lëng portokalli në fytyrë dhe në fund ta shpëlani me ujë të ftohtë. Do t’ju japë një ndjesi të shkëlqyer freskie.

Largon qelizat e vdekura
Nëse e thani një lëvozhgë portokalli dhe e bluani  atë duke e kthyer në një pluhur të trashë, kjo bën për një pastrim të shkëlqyer fytyre kur shoqërohet me mjaltin. Pas përdorimit të këtij kombinimi për të pastruar fytyrën, spërkateni me ujë të ftohtë për të rifreskuar dhe rinovuar lëkurën tuaj. Meqë lëkura e portokallit është e lartë në vitaminë C, ky pastrim jo vetëm që do t'ju ndihmojë të hiqni qafe qelizat e vdekura të lëkurës, por gjithashtu të reduktoni dëmtimet e saj.

Ngadalson plakjen
Portokallet ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së lëkurës tuaj dhe është e njohur për përfitimet e anti-plakjes. Ai përmban antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë lëkurën tuaj kundër radikalëve të lirë. Gjithashtu ndihmon në mbajtjen e fortë të lëkurës dhe zhdërvjelltësisë, duke mbajtur kështu  gjurmët e plakjes larg për një kohë më të gjatë.

Përbën një kondicioner perfekt
Shtimi i një filxhani lëng portokalli në një gotë me ujë dhe një lugë mjaltë e bën një kondicioner të madh për flokët tuaj. Thjesht aplikojeni në flokë të thatë dhe e lini përreth 10 minuta para se ta shpëlani si zakonisht. Kjo do t’i bëjë flokët tuaja plot jetë.

Ju çliron nga zbokthi
Shtimi i koncentratit të lëngut të portokallit në vajin e kokosit e bën një vaj të shkëlqyeshëm që do të ndihmonte për të zvogëluar problemin tuaj të zbokthit.

Redukton qeset e zeza poshtë syve
Portokalli është një shpëtimtar për të gjitha vajzat atje që po luftojnë për të hequr qafe qeset e zeza me produkte të shtrenjta të tregut. Përgatisni një maskë duke përzier një lugë gjelle kos dhe pluhurin e lëkurës së portokallit duke formuar një pastë të trashë. E lini të veprojë përreth 15 minuta dhe në fund e shpëlani.

Stimulon rritjen e flokëve
Një nga mënyrat më efektive që stimulon rritjen e flokëve është konsumimi i portokalleve. Portokallet përmbajnë vitaminë C së bashku me bio-flavonoide duke nxitur rritjen e flokëve.

Përshtati: Adela Zeneli 
Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit