Një nga ëmbëlsirat tradicionale më të preferuara tonat. Falë recetës më poshtë përgatitja e saj do të jetë më e lehtë nga sa e keni imagjinuar.

Shijojeni! 

Përbërësit:

 • 3 kokrra vezë (+ 1 e verdhë)
 • 1 filxhan çaji sheqer (150 gr)
 • 3 filxhan kafeje gjalp i shkrirë (150 gr)
 • 3 filxhan kafeje mjaltë (150 gr)
 • 3 filxhan kafeje arra të copëtuara (150 gr)
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 4 filxhan çaji miell

Shërbeti:

 • 1 kg sheqer
 • 750 ml ujë
 • 3 feta limon

Përgatitja:

 • Vendosim shërbetin të ziejë: 500 ml ujë, 800 gr sheqer dhe 2-3 feta limoni. Nga momenti i zierjes e lemë 5 minuta në zjarr dhe më pas e largojmë duke e lënë të ftohet.
 • Rrahim vezët së bashku me sheqerin, më pas shtojmë pak nga pak gjalpin e shkrirë (të ftohtë), e trazojmë mirë duke shtuar më pas dhe mjaltin. E përziejmë derisa të formohet një masë e lidhur.
 • Bashkojmë në një tas miellin me pluhurin pjekës. Shtojmë në fillim arrat e coptuara dhe më pas me ndihmën e një site shtojmë miellin. E trazojmë masën e përgatitur me lugë druri dhe më pas e vendosim në një tavë të lyer me pak gjalpë.
 • E nivelojmë mirë, e shpojmë pak me pirun që të piqet mirë dhe më pas e lyejmë sipërfaqen me një të verdhë veze. E vendosim ëmbëlsirën të piqet për 30-35 minuta në temperaturën 180 gradë Celsius.

Receta realizuar nga Zonja Vjollca /Teksti dhe foto marrë nga shqiptarja.com