Mëlçitë e pulës të përgatitura sipas kësaj recete do ju pëlqejnë pafund, ju dhe familjes suaj!

Mos nguroni të nisni nga puna ndjekës të Shijes. 

Përbërësit :

 • 450 gr mëlçi pule
 • 1 qepë
 • 1 spec pikant
 • 4-5 thelpinj hudhër
 • 1 spec i kuq
 • 300 gr patate
 • Dafinë
 • 100 ml verë e bardhë
 • Kripë dhe piper i zi
 • 1/2 gotë ujë
 • Vaj ulliri

Përgatitja :

 • Pastrojmë, lajmë mëlçitë dhe më pas i kullojmë. Ngrohim vajin dhe kaurdisim hudhrat e grira imët për 1 minutë. Shtojmë qepën e prerë në kubikë të vegjël dhe i kaurdisim së bashku deri sa qepa të zverdhet pak.
 • Shtojmë fillimisht zemrat, i trazojmë për 2-3 minuta duke shtuar më pas mëlçitë e pulës. I kaurdisim së bashku deri sa mëlçitë të kenë ndryshuar ngjyrë. Shtojmë specin e prerë në kubikë, specin pikant, patatet e prera në kubikë me brinjë 1 cm.
 • Më pas shtojmë 1 ose 2 gjethe dafine dhe i shuajmë me verë të bardhë. E lëmë verën të avullojë alkoolin e saj. Rregullojmë shijen me salcën e sojës, piper të zi dhe e lëmë të ziejë pak me lëngun e vet.
 • Më pas mund të shtojmë 1/2 gote ujë, vendosim kapakun dhe e lëmë të ziejë në temperaturë mesatare dhe për 15 minuta të tjera deri sa patatet të jenë zier plotësisht. Në fund e provojmë nëse mund të hedhim pak kripë, pasi vetë salca e sojës është shumë e kripur.

Receta realizuar nga Zonja Vjollca/Marrë nga shqiptarja.com