Për dhuratat e Krishtlindjeve vlen mendimi. Dhe një dhuratë e personalizuar është më e bukura që mund të marrësh, sidomos kur është një shportë plot me gjëra të përgatitura me duart dhe dashurinë e mamit, mikeshës, motrës, kushërirës apo koleges tënde. Po çfarë të fusim brenda një shporte të tillë? Glikora e komposto, likerëra, biskota, zgjeroni mendjen dhe jepini vrull fantazisë:

Ja disa ide:

Likerëra dhe shurupra

 • Limonçel i bërë në shtëpi
 • Liker molle
 • Liker portokalli
 • Liker mandarine
 • Shurup portokalli
 • Shurup kajsish
 • Shurup sambuka

 

Konserva të përgatitura në shtëpi:

 • Rrush sottospirito ( i ruajtur në alkool e sheqer)
 • Komposto qershie
 • Komposto pjeshke
 • Angjinare në vaj
 • Marmelata të bëra në shtëpi

Biskota dhe ëmbëlsira tipike të Krishtlindjeve

 • Panettone
 • Pandoro
 • Torrone
 • Bajame të karamelizuara
 • Biskota xhinxheri
 • Trungu i Krishtlindjeve
 • Biskota formë ylli
 •  

Produkte për kujdesin e trupit dhe fytyrës të bëra në shtëpi:

 • Balsam për buzët
 • Gjalpë kakaoje
 • Pudër aromatike

 

Mos harroni që këtë shportë ta shoqëroni edhe me një pusull të krijuar nga ju. Festa të bukura ;)

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit