Gjeli i detit tashmë është kthyer në simbol të festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Mbushja që do të përgatisim për të këtë fundvit është vërtet speciale sepse bashkon frutat e thata, komposton, shijen e mirë të mishit të salsiçes dhe shumë ingredientë të tjerë me shije. Le të shohim hap pas hapi përgatitjen e kësaj recete:

Përbërësit:

 • 1 gjel rreth 8 kg (për 15 persona)
 • 1,5 kg salsiçe derri
 • 200 gr boronica të kuqe
 • 300 gr fruta të thata
 • 200 gr arra
 • 300 gr komposto dardhe
 • 200 gr bukë e thekur e grirë
 • 2 vezë
 • 50 gr kripë
 • piper i zi

Për mbylljen:

 • 300 gr proshutë bacon
 • pak spango

 

Përgatitja:

 • Masazhojeni gjelin me vaj, kripë dhe piper për të paktën 10 minuta.
 • Përgatisni mbushjen: Vendosini gjithë përbërësit në një tas të madh dhe punojeni brumin me duar derisa të merrni një përbërje homogjene.
 • Mbusheni gjelin me masën dhe mbylleni me spango, më pas mbulojeni me feta bacon.
 • Parangrohni furrën në 220 gradë dhe piqeni për afro 6 orë duke kontrollluar herë pas here pjekjen.
 • Servireni me sallatë, salcë boronicash e kumbulla ose bukë me ullinj, perime integrale, susam e fara lulëkuqeje, bretzel, etj.

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit​