Pa marrë parasysh se çfarë gjuhe flisni, fraza 'Gëzuar Krishtlindjet' na ngroh zemrën.

Megjithëse frazat angleze, frënge dhe spanjolle për të thënë përshëndetjet janë mjaft të njohura, ju mund të jeni i interesuar të mësoni sesi ta thoni atë në portugalisht, italisht ose gjermanisht këtë vit.

Jeni kuriozë të dini sesi thuhet Gëzuar Krishtlindjet në 19 vende të ndryshme të botës?
 

Shije ju rendit më poshtë disa nga shtetet kryesore:

 • Shqip- Gëzuar Krishtlindjet
 • Anglisht: Merry Christmas ose Happy Christmas
 • Spanjisht- Feliz Navidad
 • Italisht- Buon Natale
 • Bullgarisht:  Весела Коледа ose Честито Рождество Христово
 • Kroatisht- Sretan Božić
 • Gjermanisht- Fröhliche Weihnachten ose Frohe Weihnachten
 • Hungarisht- Boldog karácsonyt
 • Lituanisht- Linksmų Kalėdų
 • Maqedonisht- Среќен Божиќ ose Христос се роди
 • Norvegjisht- God jul
 • Polonisht- Wesołych Świąt (Bożego Narodzenia)
 • Portugalisht-  Feliz Natal
 • Rusisht- с Рождеством (Христовым)
 • Serbisht- Srećan Božić ose Hristos se rodi
 • Sllovenisht- Vesel božič
 • Suedisht (është e njëjtë me Norvegjishten) God jul
 • Islandisht-  Gleðileg jól
 • Greqisht- Καλά Χριστούγεννα

Copyright shije.al/ Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit​