Qimnoni ka shumë konfuzion rreth vetes, pasi shpesh herë me këtë emër gjejmë erëza të ndryshme, ku përveç qimnonit të vërtetë (Cuminum cyminum) ju mund të gjeni:

•Qimnon carvi, njihet gjithashtu si qimnoni i fushave ose qimnoni gjerman. Ai është një tjetër bimë e ngjashme me qimnonin për nga kurora e luleve si ombrellë, por me fara më të vogla, më të errëta dhe më pak pikante. Qimnoni i fushave është më i vlerësuar nga shija evropiane sepse është më pak i fortë dhe më aromatik se qimnoni i vërtetë.
•Bunium persicum, është i përhapur vetëm në Indi, Iran dhe Taxhikistan, i quajtur qimnoni i zi. Farat e tij janë të gjata, të lakuara dhe gri.
Nigella sativa, e njohur gjithashtu si qimnoni i zi, përdoret kryesisht në kuzhinën bengale. Farat e kësaj erëze janë të zeza dhe kanë formë piramidale.

Vetitë e qimnonit
Qimnoni ndihmon në tretjen e ushqimit dhe është një ilaç i mirë natyral për ënjtjen, dhimbjen e barkut dhe kolitin. Një çaj bimor i shkëlqyer, për t’u pirë pas një vakti që ndihmon në tretje mund të përgatitet me farat e kësaj erëze të çmuar, një majë kopër dhe pak nenexhik, shumë e dobishme edhe kundër kollës.
Të hash fara qimnoni do t’ju ndihmojë të luftoni aromën e keqe të gojës dhe të stimulojë oreksin.
Vaji nga qimnoni është i përkryer për masazhet, pasi stimulon qarkullimin e gjakut si dhe dezinfekton lëkurën.

Kaloritë dhe vlerat ushqyese të qimnonit ku 100 g qimnon përmban 375 kcal, dhe:
• Proteina 17.81 g
• Karbohidrate 44,24 g
• Sheqerna 2,25 g
• Yndyrna 22,27 g
• Kolesterol 0 mg
• Fibra ushqimore 10.5 g
• Natrium 168 mg

Përdorimi i qimnonit në kuzhinë
Aroma që farat e qimnonit lëshojnë është shumë intensive, pak e hidhur dhe me shije speci, kështu që e përdorni atë me masë, në mënyrë që të mos humbisni shijen themelore të pjatave.

- Në Itali, përdorimi i qimnonit në kuzhinë shkon mirë me perime, turshi, djathë dhe mish.
- Thekni farat e qimnonit në tigan para se t’i shtoni ato në pjatat tuaja, aroma e saj do të lartësojë shijen e tyre.
- Nga kjo bimë mund të përdoren edhe gjethet, për shembull për t’i dhënë shije sallatave apo salcave të ndryshme.
- Qimnoni është përdorur gjerësisht në kuzhinën e Afrikës së Veriut, Indisë dhe Lindjes së Mesme.
- Maroku e vendos këtë erëz te mishi i pjekur, Meksika e vendos në guacamolet e famshme, Franca e përdor në gatimin e disa bukëve, ndërsa në Spanjë dhe Portugali mund ta gjeni te sallami dhe pjatat me bazë perime.
- Me qimnonin aromatizohen edhe disa salca dhe disa djathëra holandezë.
- Kryesisht kjo erëz është e përshtatshëm për pjatat e kripura, por mund t’ju habisë shija që i jep ëmbëlsirave duke i bërë ekzotike dhe pak pikante. Në kuzhinën libaneze, për shembull, është protagoniste e një ëmbëlsire të ftohtë.

Disa kuriozitete për qimnonin
I njohur që në lashtësi, qimnoni është i dashur shumë nga romakët, të cilët e përdorën atë për të aromatizuar salcat ose e bëni në formën e kremit dhe e përhapnin në bukë. Grekët e përdornin aq shumë këtë erëz sa e mbanin në tryezë në një enë (si ne bëjmë sot me piperin e kripën), zakon që përdoret ende sot në Marok.
Gjatë Mesjetës besohej se qimnoni kishte fuqinë për të mos trembur kafshët dhe në përgjithësi ishte një shenjë e mirë, sidomos për çiftet e sapomartuara.
 Në të kaluarën, kombinimi i qimnonit me mjaltë u konsiderua i jashtëzakonshëm: ai përfaqësonte një ilaç natyror për amnezinë.