Rritja e niveleve të sheqerit në gjak është një problem që është I përhapur në të gjitha grupmoshat, megjithëse më të rrezikuara janë moshat e thyera për shkak të uljes së aktivitetit fizik dhe ushqyerjes jo të shëndetshme.
Prandaj sot po iu sjellim një recetë e cila do të bëjë uljen e sheqerit në gjak. Por nuk duhet të harroni se përveç kësaj recete ju duhet të eleminoni nga dieta juaj ushqime të cilat bëjnë rritjen e sheqerit në gjak.
Përbërësit:
2 vezë të ziera
1 gotë uji uthull
Përgatitja:
Zieni dy vezë dhe pastrojini nga lëkura. Më pas hapni disa vrima dhe vendoseni në një tas me uthull. Në mëngjes hani vezën duke e lënë uthullën aty.
Pas 1 ore në një gotë me ujë të ngrohtë shtoni një lugë gjelle uthull nga ajo që ishte në tas. Këtë recetë përdoreni çdo ditë për një javë rresht.
Përshtati: Fjola Graçi